| |
|
|
с. Стрелци, общ. КотелПри нас обичаят Идерлез съществува от дълго време. Идерлезе се чествал още от прадедите, но той не си променя датата на чествуването точно на 6-ти май се празнува. Характерно за празника при нас е подготовката. Още към средата на април всички хора от селото започват да се готвят за сбора, с почистването на къщите (измазване, боядисване и др.) на 5 май вечерта. Киченето на оборите или сега стопанските сгради, където са животните и къщите със зеленина най-често с букови клонки или върбови, изплитането на венец от свежи полски цвята и киченето на първата овца, която ще се дои най-напред. Отделя се агнето което се е родило най-напред и сутринта се коли курбан, събират се много гости: роднини и се изяжда. Също се омесват хлябове с мълчана вода, която се донася от 3 кладенци и с тази вода се омесват гергьовските хлябове.
Хляба на Идерлеза трябва да се омеси и опече от най старата жена в къщи. Като се направи украшение по хляба - някои правят украшение: цветя, овчарска гега и др. В ранна сутрин на празника се събуждат всички от семейството, излизат на вън и се търкалят по падналата роса - този обичай се прави за здраве. После се събират на мегдана, има си определено място, където се прави гергьовденската люлка, която се връзва и украсява пак със зелено и там се люлеят момите и момците от селото. Там покрай люлката се изпълняват песни, игри състезания. След обяд почват народните борби. След борбите вечерта се събират младите от селото на мегдана и продължават до късно с песни, хора, игри и др.
Идерлез
с. Стрелци
Попълнил анкетната карта: Нефизе Мустафова Фейзова; секретар-библиотекар при читалище "Пробуда".
|
Tekstual information represent authentic folkore descriptions, received as answers from Living Human Treasures - Bulgaria project inquery.
|
|